#21

Bądźcie razem

Najlepszym z domowych leków na wszelkiego rodzaju infekcje jest po prostu… bycie razem. Bliskość leczy objawowo najbardziej dotkliwy symptom wszelkich infekcji, czyli nieuchwytne, ale jakże nieprzyjemne złe samopoczucie. Choruje nasze ciało, ale cierpienie odczuwamy w mózgu.

Każdy rodzic wie, że gdy boli, to trzeba pocałować. Z chorym dzieckiem trzeba po prostu być.

#22

Odtykajcie nos

Wydmuchiwanie nosa to jedno, ale warto go też czasem nawilżyć, aby przynieść ulgę w zapaleniu błon śluzowych. Zastosowanie soli fizjologicznej, soli morskiej albo inhalacji powinno zdać egzamin.

#23

Urządźcie zawody papierowych samolotów

Papierowy samolot można złożyć, nie ruszając się z łóżka (albo z kanapy, albo z kryjówki), następnie zaś sprawdzać, jak daleko poleci. Ta prawdopodobnie starsza od lotnictwa zabawa uczy cierpliwości, kreatywności i rozwija zdolności manualne. Ma też tę zaletę, że jest po prostu szalenie wciągająca i… jeszcze się w nią z dzieckiem nie bawiliście.

#24

Stwórzcie własną kartę pacjenta

Najważniejszym jej elementem będą zalecenia, które można po realizacji odhaczać, a raczej – dać odhaczać dziecku. Dzięki takiej zabawie dziecko czuje swoją siłę sprawczą i z większą ochotą współpracuje podczas terapii. Antybiotyk poranny – przyjęty. Floractin przy śniadaniu – przyjęty. Dwie szklanki lemoniady przed południem – wypite. Film przed obiadem – obejrzany.

#25

Poznajcie swój organizm

Dlaczego mam katar? Dlaczego tak źle się czuję? A kiedy wyzdrowieję? Na te pytania można odpowiadać krótko albo długo i ciekawie. Dobrą pomocą może być stare, ale jare Było sobie życie, książeczka o funkcjonowaniu organizmu. Dzieci bardzo dobrze przyswajają wiedzę w formie dramatyzowanej, fabularnej.

Bajka o „dobrych i złych bakteriach” ma jednak funkcję tyleż edukacyjną, co praktyczną – o niebo łatwiej jest nakłonić do przyjęcia lekarstwa dziecko, które wie dokładnie, po co to robi. „Żebyś był zdrowy” często nie wystarcza, „żeby wygonić złe bakterie” działa o wiele lepiej.

#26

Narysujcie Florka

Dlaczego – dlatego, że to (1) dość proste, (2) jeszcze nigdy tego nie robiliście, (3) pomoże Wam „“zaprzyjaźnić się” z tematem bakterii i w ogóle chorób, (4) pomoże podawać lekarstwa, (5) pozwoli dziecku zająć się czymś spokojnym… Same plusy! Możecie też skorzystać z naszych gotowych kolorowanek dostępnych TU.

#27

Nie zaniedbujcie szkoły i kolegów

Jeżeli nieobecność Twojego dziecka przeciąga się dłużej niż tydzień, warto zadbać o jakąś formę kontaktu z koleżankami i kolegami z przedszkola czy szkoły. Odwiedziny mogą nie wchodzić w grę, ale od czego mamy komunikatory, rozmowy wideo czy nawet tradycyjne listy. Paradoksalnie im dziecko młodsze, tym istotniejsze dla niego jest to, co w szkole czy przedszkolu się dzieje – z młodszymi dziećmi możesz wykonywać ćwiczenia, wypełniać karty pracy lub robić inne zadania, które pomija w szkole.

#28

Śpijcie

Rodziców chyba nie trzeba przekonywać do tego, żeby dać dziecku spać. Kochamy nasze pociechy, ale najbardziej, kiedy śpią… Jednocześnie niektórzy rodzice obawiają się, że nadmiar snu w ciągu dnia może “rozregulować” dziecko.

W chorobie śpijcie jak najwięcej – kiedy tylko chce Wam się spać. Czeka Was kilka „nietypowych” nocy, ale… trudno.

#29

Załóżcie własną kawiarnię

Wspólne spędzanie czasu w kawiarni jest odprężające. Wydziel w mieszkaniu przestrzeń, w której szefem, managerem i kelnerem będzie Twoje dziecko. Wyposaż przestrzeń w wygodne fotele, stolik i kilka ciasteczek. Spędzajcie w kawiarni czas na piciu kawy i herbaty, przy okazji czytając książkę lub rozmawiając na (nie)poważne tematy.

#30

Narysujcie portrety koleżanek
i kolegów – dziecka i swoich

„Co tam w szkole? Nic!” Znacie? Krąg znajomych jest dla dzieci często zupełnie oddzielnym światem, do którego mamy umiarkowany wgląd. Okres choroby i dłuższy czas na wspólne rozmowy i rysowanie mogą być doskonałą okazją, aby zbliżyć do siebie swoje światy. Zacznijcie od siebie – narysujcie dziecku swoich współpracowników, dalszych członków rodziny, szefa (to ostatnie ćwiczenie może mieć również wymiar terapeutyczny).