#31

Pobawcie się z dzieckiem jak nigdy wcześniej

Dziecko w pewnym wieku ma zabawy, w których nie uczestniczycie, którym się tylko przyglądacie. W okresie choroby można to zmienić. Zapytajcie o nie dziecko i dołączcie do wspólnej zabawy!

#32

Wykorzystajcie chorobę, żeby wykształcić dobre nawyki

Częściej myjcie ręce, ubierajcie się ciepło, pijcie wodę, jedzcie zdrowo – w chorobie macie argument, bo to wszystko „leczy”. Jednocześnie nie traktujcie tych czynności jako wyjątkowych, raczej jako korektę codziennego zachowania. Wyjątkowo na czas choroby przyjmujecie lekarstwa, wszystkie inne rzeczy będziecie od tej pory robić regularnie.

#33

Pobawcie się w dorosłych

To, że dzieci to uwielbiają, wiadomo. W czasie, gdy oboje jesteście w domu, możecie pójść na całego. Malowanie paznokci, przymierzanie ubrań, zabawa komputerem, teczką.

Nigdzie nie idziecie, nigdzie nie wychodzicie, macie czas – poprzebierajcie się i pobawcie najlepszymi ze wszystkich rekwizytów.

#34

Poznajcie bohaterów swoich dzieci

Są na pewno książeczki, komiksy, telewizyjne bajki, które Wasze dzieci znają o wiele lepiej niż Wy. Być może to Wy wprowadziliście dzieci w świat Muminków czy Kubusia Puchatka, ale na przykład „Psi Patrol” dotarł do nich niezależnie od Was.

Choroba to dobry czas, by lepiej poznać te elementy dziecięcej kultury, które są dla Was nieco niedostępne.

#35

Ułóżcie wieeeelką układankę

Rozmiar oczywiście powinien zależeć od wieku dziecka, ale spróbujcie swoich sił w czymś, co na pierwszy rzut oka mogłoby przerosnąć możliwości Waszej pociechy. Tak, bardzo możliwe, że będziecie układać ją głównie Wy, ale nawet małe dziecko świetnie odnajdzie się w roli pomocnika wyszukującego brzegowe elementy układanki albo szukającego konkretnych kolorów. To kolejna zabawa na naszej liście, która wymaga czegoś, czego w chorobie macie pod dostatkiem – czyli czasu, a jednocześnie daje to, czego w chorobie potrzebujecie – spokój i bliskość.

#36

Napiszcie list do Świętego Mikołaja

To co, że święta są dopiero w grudniu?! Mikołaj przyjmuje zamówienia przez cały rok, a jakaś forma usystematyzowania materialnych marzeń dzieci jest zawsze wskazana. Możecie w ten sposób trzymać rękę na pulsie ich wciąż zmieniających się zachcianek.

#37

Wymyślcie własną grę planszową

Wykorzystując pionki, kostki, żetony i inne elementy gier, które macie w domu, oraz papier, klej, nożyczki i kredki, stwórzcie własną planszówkę – na przykład o dobrych i złych bakteriach, z Florkiem w jednej z głównych ról

#38

Zróbcie przegląd zabawek

Nie ma dziecięcego pokoju, w którym część zabawek nie jest „chora” (uszkodzona, zdekompletowana), część zaś wymaga co najmniej turnusu w sanatorium (piwnicy, strychu). Porządki w zabawkach mają co najmniej dwa zbawienne efekty – pewny i prawdopodobny. Pewne jest to, że Wasze dziecko odkryje nowe zabawy lub przypomni sobie stare. Prawdopodobnie – przy okazji trochę posprzątacie.

#39

Przygotujcie przedstawienie

Jeżeli macie ulubioną bajkę, którą znacie wyłącznie z książeczki, przygotujcie przedstawienie domowego teatrzyku kukiełkowego. Sposobów na przygotowanie pacynek jest wiele – sam ten proces zapewni Wam kilka godzin przyjemnej zabawy. Premiera spocznie na Was, ale możecie się spodziewać, że Wasze dziecko – przynajmniej na jakiś czas – połknie teatralnego bakcyla.

#40

Zobaczcie razem „dorosły film”

Kiedy ostatnio widzieliście „Casablankę”, „Polowanie na Czerwony Październik” czy Wasz ulubiony odcinek „Jamesa Bonda”? W ramach folgowania, ale i zabawy w dorosłych umilcie dziecku czas choroby, oglądając z nim film, na który sami macie ochotę, niekoniecznie z kanonu kina dziecięcego.