#41

Światła, telefon, akcja

Ludziki z Lego, plasteliny czy nawet pluszaki można obsadzić w krótkim (albo długim) filmie animowanym.

Ustaw wraz z dziećmi scenę, umieść telefon w statywie (możecie go skonstruować z klocków) i… zrób zwykłe zdjęcie. Następnie przesuńcie odrobinę „aktorów” i sfotografujcie kolejną klatkę. Z sekwencji takich fotografii możecie stworzyć film! Potrzebujecie tutorialu? Internet jest pełen przykładów!

#42

Nowa klasyka

Są książki, które znamy ze swojego dzieciństwa i chętnie czytamy je dzieciom. Niektóre z nich można czytać bez końca, wiadomo. Ale… każdego z nas mógł ominąć jakiś element kanonu. Być może i Ciebie, i Twoje dziecko czeka wielkie odkrycie.

#43

Pospisujcie wspomnienia, stwórzcie własny słownik

Wielu rodziców przez pierwsze miesiące lub kilka lat życia swoich pociech mniej lub bardziej skrupulatnie dokumentuje wspomnienia i zapisuje radosne słowotwórstwo dzieci. Później – gdy życie przyspiesza – te notatki idą w odstawkę. Choroba w domu to fantastyczny moment nie tylko na wspominanie, ale i utrwalanie wspomnień.

Stwórzcie specjalny zeszyt (lub wróćcie do starego) i wspólnie z dzieckiem zanotujcie to, co pamięta ono z zamierzchłych czasów (sprzed roku lub dwóch).

#44

Stwórzcie dziecięcy bestiariusz

Opiszcie w skrócie i narysujcie wyimaginowanych towarzyszy swoich dzieci, wymyślcie imiona ulubionych pluszaków i przygody figurek. Tworzenie bestiariusza jest sposobem na nudę, ocaleniem od zapomnienia dziecięcych fantazji, ale też i doskonałym punktem wyjścia do dalszych zabaw.

#45

Zróbcie coś wielkiego

Dosłownie – rozmiar się liczy. Największa konstrukcja z klocków Lego (wszystkich!), największy rysunek (kilkanaście kartek A4 sklejonych razem – czemu nie?), najwięcej upieczonych babeczek. Próba pobicia rekordu da Wam zajęcie na długie godziny i spowoduje, że tego wspólnie spędzonego czasu nigdy nie zapomnicie.

#46

Zróbcie własny żel do mycia rąk

Mydło lubi zabawę, a Twoje dziecko polubi zabawę mydłem. Zrób wraz z nim prawdziwy żel do mycia, a będziesz miała pewność, że nigdy nie pominie go przy myciu rąk. To zadanie będzie wymagało uzbrojenia się w niestandardowe akcesoria. Ale tylko sobie wyobraź, jak bardzo Twoje dziecko będzie zachwycone, mogąc mieszać mikstury w szklanych zlewkach i mierzyć ich temperaturę termometrem.

#47

Urządźcie maskaradę

Bale maskowe mają to do siebie, że lubią zaskakiwać. Zapełnijcie sobie czas, szykując się na następny… zawczasu! Możecie wspólnie zaplanować i przygotować przebranie, angażując dziecko i jego kreatywność oraz zabijając nudę na „chorobowym”.

#48

Narysujcie komiks

Komiks to rysunkowa wyższa szkoła jazdy, a jednocześnie – fantastyczne wyzwanie. Kluczowa jest tu powtarzalność postaci, dlatego nie stawiajcie zbyt wysoko poprzeczki.

Zwykły ludzik z kilku kresek i kółka może nabrać charakteru, jeżeli dorysujecie mu na przykład rozpoznawalne wąsy!

#49

Powieście coś na ścianach

Kilka prostych ramek, teczka ze starymi pracami (no i papier oraz kredki do stworzenia nowych) i kawałek wolnej ściany. Dziecięce prace zasługują na przestrzeń inną niż drzwi lodówki!