Probiotyk a antybiotyk

Antybiotyki to skuteczne, silnie działające leki, które nie pozostają obojętne dla organizmu. W trakcie ich przyjmowania warto stosować preparaty osłonowe w postaci probiotyków. Jak działają preparaty probiotyczne podczas antybiotykoterapii?

 

Małe dzieci często chorują, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, co skutkuje nierzadko zleceniem terapii z wykorzystaniem antybiotyków. Ze stosowaniem antybiotyków związane są niestety liczne objawy niepożądane, głównie ze strony przewodu pokarmowego pod postacią biegunek i bólów brzucha. Aby przywrócić równowagę w przewodzie pokarmowym, warto stosować probiotyki. Niestety, antybiotyki eliminują z przewodu pokarmowego nie tylko tzw. „złe” bakterie, ale i te „dobre”. Im gorzej wchłania się lek z jelit do krwi (jest to często związane ze stanem klinicznym pacjenta) oraz im szersze jest jego spektrum działania, tym większe mogą wystąpić powikłania poantybiotykowe.

Według aktualnych wyników analiz badań naukowych (Cochrane Database, oprac. wg J. Kwietnia) przyjmowanie probiotyku w trakcie antybiotykoterapii zmniejsza o 50% średnie ryzyko pojawienia się  biegunki poantybiotykowej. Profilaktyczne podawanie preparatu probiotycznego dzieciom zmagającym się z biegunką, doprowadziło do wyraźnego skrócenia czasu trwania tej dolegliwości. Najwyższą skuteczność w leczeniu wykazano przy zastosowaniu szczepu Lactobacillus rhamnosus GG (Lactobacillus rhamnosus GG stosowany razem z antybiotykiem pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej aż o 65%!1). Badania wykazały również istotną rolę właściwej dawki probiotyku. Za granicą, minimalną dawkę dobową, która przynosi pożądane efekty w profilaktyce poantybiotykowej uznano próg 5 miliardów kolonii bakteryjnych (5×109 CFU).

Wyniki badań naukowych wskazują, że w profilaktyce biegunek poantybiotykowych probiotyki to metoda bezpieczna i zarazem obiecująca.

Jednym z probiotyków zawierających Lactobacillus rhamnosus GG stosowanym do postępowania dietetycznego w celu zmniejszenia ryzyka powikłań w trakcie i po antybiotykterapii jest Floractin.

Przypisy:
1. Vanderhoof J.A. Lactobacillus GG w profilaktyce biegunki wywołanej terapią antybiotykową u dzieci. Journal of Pediatrics 1999. Badanie randomizowane, z podwójnie ślepą próbą, kontrolowane placebo, z udziałem 188 dzieci.


Dr n. med. Małgorzata Gołkowska – specjalista neonatolog i pediatra
Centrum Zdrowia Dziecka, Baby Clinic

Produkty

Zobacz wszystkie

Poradnik

Zobacz wszystkie