Co to są elektrolity

Elektrolity to substancje, które po rozpuszczeniu w wodzie rozpadają się na naładowane jony: dodatnie kationy i ujemne aniony, dzięki czemu mogą przewodzić prąd elektryczny.
Elektrolity odpowiadają za osmolarność płynów w ustroju, a ich rozmieszczenie wpływa na objętość płynów wewnątrz i zewnątrzkomórkowych. Ich obecność reguluje sprawność całego systemu i pomaga organizmowi wykonywać swoje życiowe funkcje.Sód, potas i chlor – to elektrolity ściśle ze sobą powiązane. Jony chloru oraz sodu znajdują się przede wszystkim w płynach pozakomórkowych, natomiast jony potasu wewnątrz komórek.

Odpowiednie stężenie chloru, sodu i potasu ma wręcz kluczowe znaczenie dla zachowania optymalnego i zrównoważonego poziomu wodnego w naszym organizmie.

Sód – do podstawowych funkcji sodu w organizmie należy jego udział w gospodarce wodno-elektrolitowej, równowadze kwasowo zasadowej, funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego.

Konsekwencje niedoboru sodu: bóle głowy, nudności, brak łaknienia, zaburzenia orientacji, drgawki, śpiączka.

Potas – zapewnia prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, Jon potasowy uczestniczy w regulowaniu pH komórki i ciśnienia osmotycznego. Przy niedostatecznej podaży potasu zmniejsza się os molarność płynu wewnątrzkomórkowego, co prowadzi do przechodzenia wody znajdującej się w komórce do przestrzeni pozakomórkowej. Potas jest także niezbędny do prawidłowego spalania węglowodanów i białek. Wchłanianie potasu zachodzi głównie w górnym odcinku jelita cienkiego.

Konsekwencje niedoboru potasu: zaburzenia rytmu serca, upośledzenie funkcji nerek, zaburzenia układu nerwowego i mięśniowego.

Chlor – uczestniczy w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi zasadowo-kwasowej. Gospodarka chlorem w organizmie jest ściśle związana z sodem. Spadkowi lub wzrostowi stężenia jonów sodu w osoczu towarzyszą podobne zmiany stężenia jonów chlorkowych. Dlatego spożycie chloru i jego wydalanie ściśle wiążą się ze spożyciem i wydalaniem sodu.

Konsekwencje niedoboru – zasadowica metaboliczna – jest następstwem nagromadzenia we krwi nadmiaru zasad, np. w wyniku znacznej utraty kwaśnego soku żołądkowego.

Produkty

Zobacz wszystkie

Poradnik

Zobacz wszystkie