Co to są elektrolity

Odpowiednie stężenie chloru, sodu i potasu ma wręcz kluczowe znaczenie dla zachowania optymalnego i zrównoważonego poziomu wodnego w naszym organizmie.
Sód – do podstawowych funkcji sodu w organizmie należy jego udział w gospodarce wodno-elektrolitowej, równowadze kwasowo zasadowej, funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego.
Konsekwencje niedoboru sodu: bóle głowy, nudności, brak łaknienia, zaburzenia orientacji, drgawki, śpiączka.
Potas – zapewnia prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, Jon potasowy uczestniczy w regulowaniu pH komórki i ciśnienia osmotycznego. Przy niedostatecznej podaży potasu zmniejsza się os molarność płynu wewnątrzkomórkowego, co prowadzi do przechodzenia wody znajdującej się w komórce do przestrzeni pozakomórkowej. Potas jest także niezbędny do prawidłowego spalania węglowodanów i białek. Wchłanianie potasu zachodzi głównie w górnym odcinku jelita cienkiego.
Konsekwencje niedoboru potasu: zaburzenia rytmu serca, upośledzenie funkcji nerek, zaburzenia układu nerwowego i mięśniowego.
Chlor – uczestniczy w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi zasadowo-kwasowej. Gospodarka chlorem w organizmie jest ściśle związana z sodem. Spadkowi lub wzrostowi stężenia jonów sodu w osoczu towarzyszą podobne zmiany stężenia jonów chlorkowych. Dlatego spożycie chloru i jego wydalanie ściśle wiążą się ze spożyciem i wydalaniem sodu.
Konsekwencje niedoboru – zasadowica metaboliczna – jest następstwem nagromadzenia we krwi nadmiaru zasad, np. w wyniku znacznej utraty kwaśnego soku żołądkowego.